زمرد:

فرمول شیمیایی زمرد(Al۲Be۳(Si۶O۸

سختی  : هشت الی هفت ونیم

اندازه شفافیت زمرد : شفاف تا نیمه‌شفاف

چگالی زمرد : ۲.۶۶ تا ۲.۹۲ گرم بر سانتی متر مکعب

رنگ  : زرد طلایی، زرد مایل به سبز، زرد صورتی، سبز زمردی، سفید و بی‌رنگ

جلا : شیشه ای – مات

ژیرمان : کمیاب

محل پیدایش : اتریش ، نروژ ، روسیه مصر ، کلمبیا ، زیمبابوه ، آفریقای جنوبی ,موزامبیک ، تانزانیا ، برزیل ، افغانستان ، استرالیا ، زامبیا و امریکا

به معنای سبزبوده درگوهرتراشی بریل سبز را به نام زمرد می شناسند. گرانبهاترین گوهر از گروه بریل ها می باشد. عناصر رنگ زا در زمرد،کروم و وانادیوم می باشد.رنگ آن درمقابل نور مصنوعی، یا نورخورشید و حرارت تغییر نمی کند.بلورهای آن به ندرت شفاف هستند.مرغوبترین آن بلورهایی به رنگ سبزسیرمی باشند.

 

به دلیل سختی بالای زمرد (۸-۵/۷) و شکننده بود آن تا حدی کار تراش دادن , مخراج کاری, گوهر نشانی و پولیش کردن سطوح نگین مشکل میباشد.برای یک گوهرتراش ماهر به دلیل قیمت بالای سنگ راف و وجود ناخالصیها ، تراش آن کاری دشوار است. گوهرتراشان, تراش خاصی را برای این گوهر بکار می‌برند با نام تراش زمردی یا تراش چهارگوش که در اصل یکی از طرحهای تراش پلکانی است . در این شکل از تراش،گوشه‌های آن به طوری شکل داده می‌شود که علاوه بر تشدید زیبایی ، نگین در برابر فشارهای مکانیکی و ضربه های فیزیکی مقاوم باشد. اگر زمردهای راف و خام حاوی ناخالصی های زیاد باشد، تراش کابوشن Cabochon یا تراش گرد مطلوب تر خواهد بود که در این حالت قاعده نگین مدور یا بیضی تراش داده میشود و این تراش  بیشترین کاربرد را در ساخت انگشتر دارد.