اهداف شرکت و مقدمه ایی برگوهرتراشی :

گوهرتراشی واژه ای می باشدکه برای تراش و پرداخت (پولیش) سنگ ارائه شده است.

این هنر گذشته ای درخشان دارد و قدمت آن به دوران انسان اولیه بازمی گردد؛ یعنی زمانی که برای ایجاد ابزار و سلاح از سنگ، هنر گوهرتراشی بکار برده می شد.

با وجود آنکه گوهرتراشی در آن زمان عامل مهمی در کمک به انسان های اولیه برای شکار و زندگی بود، شواهد تاریخی نشان می دهد که سنگ ها برای ایجاد زیورآلات شخصی نیز مورد استفاده قرار می گرفتند.

بدون در نظر گرفتن علت تراش و کنده کاری(کاروینگ) سنگ، این کار به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره و فرهنگ تلقی می شد و همچنان نیز به همین صورت باقی مانده است.

صنعت و هنر گوهرشناسی و گوهر تراشی در ایران پس از انقلاب اسلامی به دلیل برخی اصلاحات و مبارزه با سرمایه داری فراموش شد اما پس از جنگ تحمیلی و ایجاد اصلاحات اقتصادی، رشد و توسعه آن این صنعت رواج پیدا کرد.

وجود معادن بسیاری از طلا، نقره، عقیق، کوارتز و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور می تواند نقش مهمی در اقتصاد داشته باشد و چند سالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اقداماتی را برای آموزش و ترویج این هنر انجام داده اند.

استان‌های قم، خراسان، کرمان، همدان، اصفهان، سمنان و کردستان از مهم‌ترین مناطق دارای معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در کشورمان به شمار می‌روند. از میان معادن ثبت شده کشور، معدن عقیق قم و معادن فیروزه نیشابور، معدن فیروزه دامغان و کرمان، از اهمیت بسیاری برخوردارند.

در همین راستا شهر دامغان نیز به عنوان یکی از شهرهای غنی از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی محسوب میگردد و مفتخریم باستحضار برسانیم که با یاری خداوند متعال و مسئولین دلسوز استان و شهرستان، اولین شرکت تخصصی گوهرتراشی استان سمنان در شهرستان دامغان و با همت جمعی ازجوانان متخصص و متعهد دامغانی و حمایت انجمن توسعه و کمیسیون اشتغال شورای اسلامی شهرو شهرستان که ادارات ونهادهای مرتبط با اشتغال در آن عضویت دارند، باعنوان “گوهرتراشان پارسیان” با اهداف ذیل شروع به فعالیت نموده و به زودی اولین کارگاه گوهرتراشی، نمایشگاه و فروشگاه دائمی فروش محصولات افتتاح میگردد.

اهداف این شرکت عبارت است از:

✨ ساخت و تولید ابزار آلات و دستگاههای گوهرتراشی(با استفاده از توان متخصصین و تولیدات داخلی و قطعات و ابزار با کیفیت ایرانی جهت رونق اقتصادی، بخش صنعت کشور عزیزمان).

✨ برگزاری دوره های آموزشی؛ مقدماتی و پیشرفته گوهرتراشی جهت افراد علاقه مند و جویای کار.

✨ خرید، فروش، واردات و صادرات سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، ابزارآلات و دستگاههای گوهرتراشی.

✨ راه اندازی گارگاههای خانگی و تولیدی گوهرتراشی.

✨ تامین نیازکارگاههای گوهرتراشی فعال در سطح استان.

✨ تامین اشتغال جهت افراد نیازمند و واجد شرایط.