تراش گوهرها

  •  کابوشن ساده

-کابوشن ساده که دارای بخش گنبدی شکل در بالا و یک قسمت مسطح در زیر است. بخش گنبدی ممکن است به صورت کاملاٌبلندیا تخت باشد.۲-کابوشن دوطرفه:بالاو پایین گنبد مانند است و ممکن است مقدار انحنای بالایی با بخش زیرین یکسان باشد ولی اکثراٌانحنای بخش محدب بالایی بیشتر از انحنای بخش گنبدی زیرین است.۳-کابوشن میان تهی: دارای بخش گنبدی دربالا و در قسمت زیرین این بخش گنبدی،قسمت مقعر قراردارد. قسمت مقعر نیز مثل گنبد بالایی کاملاٌصیقل داده می شود.این نوع تراش درمورد گوهرهای نیمه قیمتی با رنگهای تندمثل گارنت سرخ کاربرد دارد.

  •  مهندسی (Faceting)

یکی دیگر از گام هائی ست که برای گوهرتراشی برمی داریم. بسیاری از علاقه مندان گوهرتراشی که در کار تراش زاویه دار هستند، معمولا این کار را به طور نیمه حرفه ای یا نیمه وقت انجام می دهند. فست کردن(facet) یک گوهر یعنی تشکیل سطوح صاف و هندسی کوچک، مثل آنچه که احتمالا روی الماس ها دیده اید. Faceting درخشش سنگ را نشان می دهد و به همین دلیل معمولا روی سنگ های شفاف صورت می گیرد.

معمولابرای نگینهای گرانبها و شفاف ، تراش زاویه دار یا مسطح استفاده می شود، زیرا این گونه تراشها مستلزم دستگاههای گران قیمت، تجربه زیاد،صرف وقت و هزینه بالاست.تراش کابوشن برای کانیهای نیمه قیمتی و کدر، مانند فیروژه و آگات انجام می گیرد.

 

 

 

 هنری (Carving)

تراش هنری (Carving ) یکی دیگر از گام هاست که فرآیندی دشوار بوده و برای گرفتن بهترین نتیجه از این فرآیند، نیاز به مهارت
زیاد، صبر و استعداد داریم. یک نوع از کاروینگ Cameo یا برجسته کاری است. برای انجام چنین کار دقیقی، اغلب ابزار دندانپزشکی الماس استفاده می شوند.

تراش فانتزی برگرفته از طرحهای عامه پسندمانند شکل قلب، ماه، شمع ، اشک ،خورشید،ستاره وغیره می باشدکه به صورت سلیقه ایی توسط استادکارتراشیده میشود.اینگونه طرحها اغلب برروی کانیهای نیمه قیمتی مثل ژاسپر، کالسدونی،فیروزه و اپال اجرا می شود.